२२ फाल्गुन २०८०, मंगलबार

कृषक बाहुल्य भएको गाउँमा पशुविज्ञान विषयको अध्ययन सुरु,पूर्वी रोल्पामा ‘शैक्षिक हब’ नभएकोमा चिन्ता

प्रकाशित मिति :  30 November, 2020 7:33 am


जुनिसकुमार विष्ट –

काठमाडौं,१५ मंसिर ।

रोल्पाको सुनछहरी गाउँपालिकामा पार्ने जेलबाङमा पशु विज्ञान विषयको अध्ययन सुरु भएको छ । सामुदायिक विद्यालयमा प्राविधिक शिक्षा कार्यक्रम अन्तर्गत रोलबाङ माध्यमिक विद्यालयमा पशु विज्ञानको अध्ययन सुरु भएको हो ।

पशु बिज्ञान बिषय अध्ययनको लुम्बिनी प्रदेशका आन्तरिक मामिला तथा कानुन मन्त्री कुलप्रसाद केसीले हिजो एक कार्यक्रमका बीच उद्घाटन गरेका छन् । जनयुद्धमा रोल्पामा सबैभन्दा धेरै व्यक्ति गुमाएको जेलबाङमा स्मार्ट कृषि कार्यक्रमपनि सञ्चालनमा रहेको छ । पशु विज्ञान विषय अध्ययनको उद्घाटन गर्दै मन्त्री के.सी.ले अब प्राबिधिक शिक्षा मार्फत दक्ष जनशक्ति उत्पादन गर्ने प्रदेश सरकारको योजना रहेको बताए ।

रोल्पाको पूर्वी क्षेत्रमा ‘शैक्षिक हब’ नरहेका भन्दै यसलाई प्राविधिक क्याम्पसको रुपमा अगाडि बढाउन सके राम्रो हुने बताए । मन्त्री केसीले भने,”जेलबाङ आयस्रोतको लागि जडिबुटी र प्राकृतिक स्रोतले धनी रहेको छ साथै त्याग तपस्या र बलिदानले लामो इतिहास लेखेर छोडीसकेको र आन्दोलनको सेवा गर्दै हिडेको जेलबाङ लाभको निम्ति कहिल्यै रुँदैन । जेलबाङ त्यागै त्यागको ऎतिहासिकता बोकेको छ ।”

कार्यक्रममा उपराष्ट्रपतिका स्वकीय सचिव सुकबहादुर रोका,सुनछहरी गाउँपालिका अध्यक्ष आशबहादुर पुन,सुनिल स्मृति गाउँपालिका गुनेन्द्र घर्ती,प्रमुख जिल्ला अधिकारी नरेन्द्र कुमार राना लगायतको उपस्थिति रहेको थियो । सुनछहरी गाउँपालिकाले आवश्यक बजेटको व्यवस्था समेत गरी प्रत्येक वडाबाट सम्बन्धित वडाकै सिफारिसमा विपन्न तथा जेहन्दार बिद्यार्थी मध्य १र१ जना गरी ७ जनालाई छात्रवृत्तिमा अनुदानमा पढाउने समेत निर्णय गरेको छ।

वि.सं. २०३१ मा प्राथमिक प्राथमिक विद्यालयको रुपमा स्थापना भएको उक्त विद्यालयमा २०७६ सालमा कक्षा ११ संचालन भएको थियो।अहिले विद्यालयमा छात्रा ३२९ जना र छात्र ३१५ जना गरि जम्मा ६४४ जना बिद्यार्थीहरु रहेका छन।कृषक नै कृषक भएको जेलबाङ क्षेत्रमा सबैभन्दा व्यवहारिक हुने अनुमानसहित पशु विज्ञान विषयको कार्यक्रम सञ्चालनमा ल्याइएको प्रधानाध्यापक लोकनाथ पन्थीले बताए ।प्रतिक्रिया दिनुहोस !