१० बैशाख २०८१, सोमबार

इटालीमा बढ्दै मोटोपनको समस्या

प्रकाशित मिति :  6 March, 2024 10:46 am


एजेन्सी । इटालीमा मोटोपनको समस्या बढ्दै गएको छ । इटालीका स्वास्थ्य संस्थानले इटालीमा बढ्दो तौलको चेतावनी दिएको हो । अधिक तौल जनसंख्याको प्रतिशत इटालीमा बिस्तारै बढिरहेको तथ्यांकले देखाएको छ ।

इटाली लामो समयदेखि संसारको सबैभन्दा स्वस्थ देशहरूमध्ये एक हो । इटालीमा तौलको समस्या भएका अधिकांशलाई अधिक तौलको रूपमा वर्गीकृत गरिएको छ । जसलाई विश्व स्वास्थ्य संगठनले अत्यधिक बोसो जम्मा भएको अवस्थाको रूपमा परिभाषित गरेको छ । त्यो वर्ग जनसंख्याको ३२।६ प्रतिशत हो ।

तीनमा लगभग एक व्यक्ति मोटोपनको समस्याबाट पीडित छ । आइएसएसको तथ्यांकअनुसार यो समस्या देशको दक्षिणी भागहरुमा बढी छ । इटालीका २१ क्षेत्रहरू वा स्वायत्त प्रान्तहरूमध्ये सातलाई तौल–सम्बन्धित वर्गहरूमध्ये कम्तिमा एउटामा राष्ट्रिय औसतलाई बढावा दिइरहेको देखिन्छ । र ती सबै दक्षिणमा छन् ।

देशमा लोकप्रिय भूमध्य–शैली आहार, जसले प्रशस्त फलफूल, तरकारी, नट, सम्पूर्ण अन्न र स्वस्थ बोसोलाई जोड दिन्छ । लामो समयदेखि इटालियनहरूलाई फिट रहन मद्दत गर्ने प्रमुख कारक मानिन्छ ।प्रतिक्रिया दिनुहोस !