१० असार २०८१, आइतबार

पाकिस्तानमा महिला हिंसाका घटनामा वृद्धि

प्रकाशित मिति :  12 July, 2021 9:35 am


पाकिस्तानमा महिला हिंसाका घटनामा धेरै हुने गरेको एएनआइले जनाएको छ । पितृसत्तात्मक अन्यायको अर्को स्तब्ध पार्ने चित्र बाहिर आएको भन्दै उसले यस्तो जनाएको हो ।

आफ्नी बहिनीसँग गरेको कथित सम्पर्कको बदला लिन एक जना महिला संगको घटना सार्वजनिक भएको छ । प्रहरीले पाकिस्तान दण्ड संहिता (पीपीपी) को धारा ३५४ अन्तर्गत एफआईआर दर्ता गरेको भएपनि सुरुमा मुद्दा दर्ता गर्न नमानेको द एक्सप्रेस ट्रिब्यूनको रिपोर्टमा जनाएको छ । विवाह समारोहबाट फर्कंदै गर्दा हातियार धारी मानिसहरूले उनलाई रोकेका थिए। तिनीहरूले उनलाई आक्रमण गरे र भागे र महिलालाइ सडकको बीचमा छोडिदिए ।

पुरुषले गरेका गलत कामलाई क्षतिपूर्तिु दिन महिलालाई जबर्जस्ती करणी गर्ने प्रचलन जिल्लामा व्याप्त देखिन्छ । यस्तै घटना पनि सशक्त कानुन कार्यान्वयनको अभावमा बढी व्याप्त हुँदै गएको देखिन्छ । यस जिल्लामा यस प्रकारको दोस्रो घटना हो भनी द एक्सप्रेस ट्रिब्यूनले रिपोर्टमा जनाएको छ ।

सन् २०१८ मा पनि यहा एक जना किसोरीको लुगा फुकालेर शहर बाहिर घुमाइएको घटना सार्वजनिक भएको थियो । मुख्य अभियुक्त फरार भएका थिए र प्रहरीले उनलाई लामो समयपछि ती अपराधीले प्रहरीसमक्ष आत्मसमर्पण गरे। तथापि, दुवै पक्षपछि सम्झौता भए र सातै जना अभियुक्तलाई माफी दिइएको थियो।

स्थानीयले एफआईआरमा धारा ३५४ समेत यस मामिलाको जटिलतालाई अस्पष्ट पार्न प्रयोग गरिनु पर्नेमा त्यसो हुन नसकेको बताउने गरेका छन ।

जिल्लामा यो प्रवृत्ति फस्टाएको बताउँदै महिलाले आफ्नो पति वा परिवारका अन्य पुरुषको गलत कामको लागि पैसा तिर्नु परेकोमा दुःख लागेको बताए ।

अधिकार कार्यकर्ता तथा वकिल जेनात मुहिब काका खेलले अन्य अपराधका साथ धारा ३४५ पीपीसीमा पनि स्ट्रिपिङ समेट्न सकिने उनको विश्वास छ।

पीपीसीको धारा ३५४ अन्तर्गत दर्ता भएको एफआईआर सम्बन्धित खण्डहरू हुन् जसअन्तर्गत अभियुक्तलाई सजाय दिन मुद्दालाई थप छानबिन गर्न सकिन्छ, खेलले भने।प्रतिक्रिया दिनुहोस !