२ श्रावण २०८१, बुधबार

सरकार ! कहिलेसम्म सुस्मिताहरुले इन्टरनेटको कारण ज्यान गुमाइराख्नु पर्ने हो?

प्रकाशित मिति :  1 July, 2024 11:59 am


तपाइँका जिन्दगिमा आउने अफ्ट्यारो समय तपाइको स्कुल कलेजको परिक्षाको दिनजस्तै जिन्दगीको परीक्षाको समय हो भनेर बुझ्नुहोस्।  निरन्तर तुलना, साइबर बुलिङ र एक आदर्श छवि कायम राख्ने दबाब आफूलाइ कहिले नदिनुहोला । दबाबले विद्यार्थीहरूलाई असुरक्षित, तनावग्रस्त र अलगावमा राख्न सक्छ। सबै सचेत बनौँ । कलिलो भविष्यलाइ सुस्मिता बन्न नदिऔँ । 

——-सनम श्रेष्ठ ———

आजको डिजिटल युगमा, सामाजिक सञ्जालले हाम्रो जीवनको हरेक पक्षलाई प्रभावित गरिरहेको छ। विशेष गरी विद्यार्थीहरूका लागि, यो प्लेटफर्मले जानकारीको स्रोत, सामाजिक सम्बन्धहरूको माध्यम, र आत्म-अभिव्यक्तिको उपकरणको रूपमा काम गरिरहेको छ। 

फेसबुक, इन्स्टाग्राम, ट्विटर, टिकटक जस्ता सामाजिक सञ्जालहरूले विद्यार्थीहरूलाई विश्व समुदायसँग जोड्ने सुविधा दिएको छ। तर, यसका सकारात्मक पक्षहरू मात्र छैनन् नकारात्मक पक्षहरू पनि छन् । मानिसले सामाजिक सञ्जाल हैन सामाजिक सञ्जालले मान्छे चलाइरहेको जस्तो आभाष भइरहेको छ र कयौँ युवाहरू यसको दुरूपयोगका सिकार भइरहेका छन्। 

नेपालमा र विश्वमा मानसिक स्वास्थ्य समस्यामा पर्नेको संख्या उल्लेखनीय रूपमा बढिरहेको तथ्यांकले देखाउँछ । विश्व स्वास्थ्य संगठन (डब्लुएचओ) का अनुसार विश्वभर करिब एक सय करोड मानिस मानसिक स्वास्थ्य समस्यामा पर्छन्। नेपालमा पनि मानसिक स्वास्थ्य समस्यामा पर्नेको संख्या लाखौँमा छ । यद्यपी नेपालमा तथ्यांक अद्यावधिकको अवस्था पनि कमजोर छ ।

सबैभन्दा दुःखद पक्ष यो हो कि मानसिक स्वास्थ्य समस्याका कारण धेरैले ज्यान समेत गुमाइरहेका छन्। प्रत्येक वर्ष विश्वभर करिब ८ लाख मानिसले आत्महत्याका कारण ज्यान गुमाउने गरेको संख्या भित्र नेपालको तथ्यांक पनि उल्लेख्य छ । 

सबैभन्दा दुःखद पक्ष यो हो कि मानसिक स्वास्थ्य समस्याका कारण धेरैले ज्यान समेत गुमाइरहेका छन्। प्रत्येक वर्ष विश्वभर करिब ८ लाख मानिसले आत्महत्याका कारण ज्यान गुमाउने गरेको संख्या भित्र नेपालको तथ्यांक पनि उल्लेख्य छ । 

डब्लुएचओका अनुसार, १५ देखि २९ वर्षका युवाहरुमा मृत्युको प्रमुख कारण आत्महत्या हो। यस उमेर समूहका करिब १५-२० प्रतिशत युवाहरु मानसिक स्वास्थ्य समस्याबाट प्रभावित छन्। यही दलदलमा फसेर आफ्नो कलकलाउँदो उमेरलाइ तिलाञ्जली दिन बाध्य हुने किशोरी हुन्, काठमाडौंको कोटेश्वरकी सुस्मिता सिंह ठकुरी (नाम परिवर्तन) । 

सुस्मिता यो लेखको लेखिकाकी असल मित्र भएर मात्र हैन नेपाली समाजले हामीले समाजिक सञ्जालका कारण कस्तो पीडादायी घटना भोगिरहेका छौँ भन्ने उदाहरण पनि भएकाले यहाँ उल्लेख गर्न खोजिएको हो । 

सुस्मिताको सामाजिक सञ्जालसँगको यात्रा सामान्य रूपमा सुरु भएको थियो। उनले आफ्नो कलाको कामहरू सेयर गर्न इन्स्टाग्राममा सामेल भइन्। साथीहरूसँग सम्पर्कमा रहन स्न्यापच्याट प्रयोग गरिन् । टिकटक मनोरञ्जनको लागि प्रयोग गरिन्। सुरुवातमा, लाइक, कमेन्ट र फलोअर्सहरूले उनलाई मान्यता र अन्य मानिसहरूसँग जोडिनको लागि अवसर दियो । उनको उनको लगाव झनै बढ्दै गयो। 

कोटेश्वरमा बस्दै आएकी सुस्मिता मिठासपूर्ण हाँसो र मायालु व्यवहारका कारण पनि आफ्ना साथी र परिवारको प्रिय थिइन्। उनी विद्यालय र कलेजमा उत्कृष्ट थिइन्, अतिरिक्त क्रियाकलापमा संलग्न थिइन् । कन्टेन्ट क्रिएटर पनि थिइन् मिनका । धेरैजसो आफ्ना साथीहरूको जस्तै, सुस्मिता पनि सामाजिक सञ्जालको दुनियामा गहिरो रूपमा डुबेको थिइन्।

सुस्मिताको सामाजिक सञ्जालसँगको यात्रा सामान्य रूपमा सुरु भएको थियो। उनले आफ्नो कलाको कामहरू साझा गर्न इन्स्टाग्राममा सामेल भइन्। साथीहरूसँग सम्पर्कमा रहन स्न्यापच्याट प्रयोग गरिन् । टिकटक मनोरञ्जनको लागि प्रयोग गरिन्। सुरुवातमा, लाइक, कमेन्ट र फलोअर्सहरूले उनलाई मान्यता र अन्य मानिसहरूसँग जोडिनको लागि अवसर दियो । उनको उनको लगाव झनै बढ्दै गयो। 

समय बित्दै जाँदा, सुस्मिताको सामाजिक सञ्जालसँगको सम्बन्ध परिवर्तन भयो। अनलाइन देखिएका सावधानीपूर्वक चयन गरिएका जीवनले उनको आफ्नै जीवनको धारणामा असर गर्न थाले। उनले आफूसँग तुलना गर्न थालेकी थिइन्, प्रभावशाली व्यक्तिहरू र सहपाठीहरूसँग जो आकर्षक देखिन्थे, रोमाञ्चक यात्रा गर्थे र अनन्त सामाजिक संलग्नतामा भाग लिइरहेका थिए। यो निरन्तर तुलना उनको आत्मसम्मानलाई कमजोर पार्न थाल्यो।

आदर्श अनलाइन छवि कायम राख्नको लागि भएको दबाब धेरै थियो। उनलाई लाग्थ्यो कि उनले निरन्तर पोस्ट गर्नु पर्छ, सन्देशहरूको जवाफ दिनु पर्छ र ट्रेन्डहरूसँग सँगै रहनु पर्छ, अन्यथा उनी आफ्ना साथीहरूको नजरमा बिर्सन वा न्याय गरिने खतरा थियो। उनको मनमस्तिस्क नै सामाजिक सञ्जालको संसारमा हराइसकेको थियो। 

सुस्मिताको चिन्ता अनलाइनमा बिताएको समयसँगै बढ्न थाल्यो। उनले आफ्नो फिडहरू स्क्रोल गर्दै ढिलो रातसम्म बस्न थालिन्, आफूलाई यो समाजमा अयोग्य पात्रको रूपमा चित्रित गर्न थालिन्। आदर्श अनलाइन छवि कायम राख्नको लागि भएको दबाब धेरै थियो। उनलाई लाग्थ्यो कि उनले निरन्तर पोस्ट गर्नु पर्छ, सन्देशहरूको जवाफ दिनु पर्छ र ट्रेन्डहरूसँग सँगै रहनु पर्छ, अन्यथा उनी आफ्ना साथीहरूको नजरमा बिर्सन वा न्याय गरिने खतरा थियो। उनको मनमस्तिस्क नै सामाजिक सञ्जालको संसारमा हराइसकेको थियो। 

एक साँझ, सुस्मिता आफ्नो अन्तर्वार्ता कक्षाको तयारी गर्दै थिइन् । साथीहरूको लहलहै मात्र हैन नयाँ पुस्तामा अनिवार्य जस्तो बन्दै गरेको विदेशमा अध्ययनका लागि प्रयास गरिरहेकी थिइन्। उनको फोनमा सूचनाहरू बज्न थाल्यो। उनले आफ्नो अन्तर्वार्तामा ध्यान केन्द्रित गर्ने प्रयास गरिन्, तर सामाजिक सञ्जालको आकर्षण धेरै बलियो थियो। घण्टाहरू बिते, र उनको चिन्ता बढ्न थाल्यो। उनी विचलित र तनावको चक्रमा फसिन्, आफ्नो अध्ययनमा ध्यान केन्द्रित गर्न वा राम्रो निद्रा पनि पर्न छाड्यो सुस्मितालाइ । 

सुस्मिता साइबर बुलिङको शिकार बनिसक्दा आफन्त वा साथीहरूलाइ हेक्का थिएन  । तर स्थिति थप गम्भीर बन्दै थियो । एक बेनामे प्रयोगकर्ताबाट पोस्टहरूमा क्रूर कमेन्टहरू गर्न थालियो। उनको रूप र उनको कला मजाक गर्यो। ती घृणात्मक शब्दहरूले उनलाई गहिरो चोट पुर्‍यायो । यसै पनि मानसिक रूपमा विचलित बन्दै गइरहेकी सुस्मितालाइ यस्तो घटनाको पुनरावृत्तिले आफ्नो साथी र परिवारबाट अलग हुन थालिन् । आफूले अनुभव गरिरहेको पीडा शेयर गर्न पनि छाडेर एक्लो बन्न थालिन्। 

एक निर्णायक रातमा, सुस्मिता एक ब्रेकिङ बिन्दूमा पुगिन्। निरन्तर दबाब, क्रूर शब्दहरू, र अलगावको भावना धेरै नै भयो। उनले आफुलाई एक्लो महसुस गरिन्, आफ्नो संघर्षहरू अपूरणीय छन् भनेर विश्वास गर्दै। एक क्षणको निराशामा, सुस्मिताले एक दुःखद निर्णय गरिन्। कानुनी रूपमा आत्महत्या अपराध हो । तर उनले यही बाटो समाइन्।  

उनको मन भित्रको बढ्दो संकटका बाबजुद, सुस्मिता देखावटी भए पनि बहादुरी अनुहार राखिरहिन्। उनका अभिभावकहरूले उनको संघर्षको गहिराइ बुझ्न नसकेका थिए र सोचे कि उनी केवल आफ्नो अन्तर्वार्ता कक्षाको बारेमा तनावग्रस्त थिइन्। उनका साथीहरूले उनलाई शान्त देखेका थिए, तर उनीहरू पनि आफ्नै दुनियामा व्यस्त थिए। 

एक निर्णायक रातमा, सुस्मिता एक ब्रेकिङ बिन्दूमा पुगिन्। निरन्तर दबाब, क्रूर शब्दहरू, र अलगावको भावना धेरै नै भयो। उनले आफुलाई एक्लो महसुस गरिन्, आफ्नो संघर्षहरू अपूरणीय छन् भनेर विश्वास गर्दै। एक क्षणको निराशामा, सुस्मिताले एक दुःखद निर्णय गरिन्। कानुनी रूपमा आत्महत्या अपराध हो । तर उनले यही बाटो समाइन्।  

सुस्मिताको मृत्युको खबरले सम्पूर्ण समुदायलाई स्तब्ध बनायो। उनका साथी र परिवारले यसलाई झेल्न सकेनन्। गुमाउन र अनुत्तरित प्रश्नहरूको सामना गर्न पर्ने अवस्था आयो । कसरी यति जीवन्त व्यक्तिले अचानक यति चाँडै गुमायोरु यसपछि मात्र माथि उल्लखे गरिएको जस्तो सुस्मिताको संघर्षको वास्तविक स्थिति विस्तारै उजागर हुँदै गयो ।  

सुस्मिताको पार्थिव शरीरको विदाइले समाजमाथि अनेकन प्रश्नहरूले गिज्याइरहेको छ ।  सुस्मिताको कहानीले समुदायका लागि एक चेतावनीको घण्टीको रूपमा लिनुपर्ने अवस्था छ अब ।

सुस्मिताका प्रियजनहरूले उनको जीवनका टुक्राहरू जोड्दै जाँदा, उनीहरूले सामाजिक सञ्जालले उनको मानसिक स्वास्थ्यमा पारिएको गहिरो प्रभाव बुझ्न थाले। निरन्तर तुलना, साइबर बुलिङ, र एक आदर्श छवि कायम राख्नको दबाबले उनको स्वास्थ्यमा गम्भीर असर पुर्‍यायो। 

सुस्मिताको पार्थिव शरीरको विदाइले समाजमाथि अनेकन प्रश्नहरूले गिज्याइरहेको छ ।  सुस्मिताको कहानीले समुदायका लागि एक चेतावनीको घण्टीको रूपमा लिनुपर्ने अवस्था छ अब । सामाजिक सञ्जालका लुकेका खतरा र जागरूकता र समर्थनको तत्काल आवश्यकता उजागर गर्ने काम कस्को तरु तपाइँ हाम्रो हैनरु तपाइँको घरछिमेक, स्कुल कलेज र अफिसहरूमा तमाम सुस्मिताहरू छन्। तिनको सुरक्षाको जिम्मा तपाइँ हाम्रो नै हो। 

सुस्मिताको सम्झनामा उनको कलेजले मानसिक स्वास्थ्य र जिम्मेवार सामाजिक सञ्जाल प्रयोगको प्रवर्द्धन गर्न पहलहरू सुरु गरेको छ । डिजिटल साक्षरता सम्बन्धी कार्यशालाहरू आयोजना गरेको छ । समुदाय एकजुट भएर मानसिक स्वास्थ्यका बारेमा खुला कुराकानीलाई प्रोत्साहित र समर्थन गर्ने वातावरण सिर्जना गरेको छ । अहिले अन्य युवालाइ सुस्मिताको जस्तो गलत कदम उठाउनबाट रोक्न प्रयासरत छ सुस्मिता वरपरको समाज । 

प्रहरी अनुसन्धानको मुख्य घटनाप्रवृत्तिमा सामाजिक सञ्जाल र इन्टरनेटको दुरूपयोग परिरहेको छ । यसलाइ रोक्न जरूरी छ । अबका दिनमा विद्यार्थीलाई सुस्मिता जस्तै एक्लो महसुस नगराउन समाजले ध्यान पुर्याउनै पर्छ।

सुस्मिताको यो दुखद् कथा सामाजिक सञ्जालको युगमा धेरै विद्यार्थीहरूले सामना गरिरहेका मौन संघर्षहरूको हृदयविदारक सम्झना हो। यसले युवा व्यक्तिहरूलाई डिजिटल दुनियाँको जटिलताहरू बाट जुध्ननका लागि मद्दत गर्न सतर्कता, करुणा, र समर्थनको महत्त्व बारे समाजको आँखा खोल्ने प्रयास सबैले गर्न आवश्यक छ। 

यो दुखद् घटनाजस्तै दर्जनौं घटनाहरू मिडियामा पढिरहन बाध्य छ नेपाली समाज। प्रहरी अनुसन्धानको मुख्य घटनाप्रवृत्तिमा सामाजिक सञ्जाल र इन्टरनेटको दुरूपयोग परिरहेको छ । यसलाइ रोक्न जरूरी छ । अबका दिनमा विद्यार्थीलाई सुस्मिता जस्तै एक्लो महसुस नगराउन समाजले ध्यान पुर्याउनै पर्छ । 

इन्टरनेट वा सामाजिक सञ्जालको प्रयोग गरौँ । रोक्न सकिँदैन । तर सदुपयोग गरौँ । यो सञ्जालमा हुने राम्रा वा नराम्रा प्रतिक्रियालाइ खासगरी युवा पुस्ताले आफ्नो प्रतिष्ठाको मानक नबनाऔँ । जब सामाजिक सञ्जालमा तपाइँमाथि प्रहार भएको महसुस गर्नुहुन्छ, यसलाइ वर्षे भेल सम्झनु । केही समयका लागि आएको हो, आफै हराएर जान्छ । 

तपाइँको तुलना तपाइँसँगै गर्नुहोस् युवा । हिजो भन्दा आज केही राम्रो गर्ने प्रयास गर्नुहोस् । तर सधैँ नतिजा राम्रो आउछ भन्ने छैन । आफूले अपेक्षा गरे भन्दा फरक नतिजा र परिस्थितलाइ पनि पचाउन सिक्नुहोस्। कुनै समस्या परे प्रहरी वा साथी वा आफन्तसँग भनौँ । हरेक समस्याको समाधान हुन्छ, यो नविर्सौँ। 

सामाजिक सञ्जालको प्रभावले विद्यार्थीहरूको मानसिक स्वास्थ्यमा गहिरो असर पार्न सक्छ भन्नेमा सुस्मिताको कथाले हामीलाई पाठ सिकाएको छ । अनलाइन दुनियाँको चमकधमकमा लुकेका खतरा कति गम्भीर हुन सक्छन् भनेर सुस्मिताले आफू यो संसारबाट विदा हुँदै सन्देश दिइरहकी छिन् । 

तपाइँको तुलना तपाइँसँगै गर्नुहोस् युवा । हिजो भन्दा आज केही राम्रो गर्ने प्रयास गर्नुहोस् । तर सधैँ नतिजा राम्रो आउछ भन्ने छैन । आफूले अपेक्षा गरे भन्दा फरक नतिजा र परिस्थितलाइ पनि पचाउन सिक्नुहोस्। कुनै समस्या परे प्रहरी वा साथी वा आफन्तसँग भनौँ । हरेक समस्याको समाधान हुन्छ, यो नविर्सौँ। 

तपाइँका जिन्दगिमा आउने अफ्ट्यारो समय तपाइको स्कुल कलेजको परिक्षाको दिनजस्तै जिन्दगीको परीक्षाको समय हो भनेर बुझ्नुहोस्।  निरन्तर तुलना, साइबर बुलिङ र एक आदर्श छवि कायम राख्ने दबाब आफूलाइ कहिले नदिनुहोला । दबाबले विद्यार्थीहरूलाई असुरक्षित, तनावग्रस्त र अलगावमा राख्न सक्छ। सबै सचेत बनौँ । कलिलो भविष्यलाइ सुस्मिता बन्न नदिऔँ । 

नेपाली समाजलाई अनुरोध छ । ए नेपाली समाज, सामाजिक सञ्जालले सुस्मिताहरुको ज्यान लिएको टुलुटुलु हेरेर नबस । योअप्रिय घटना आगोजस्तै तपाइँको समाज र घरसम्म पस्न सक्छ । सचेत बनौँ, सचेत बनाऔँ । 

नेपाली समाजलाई अनुरोध छ । ए नेपाली समाज, सामाजिक सञ्जालले सुस्मिताहरुको ज्यान लिएको टुलुटुलु हेरेर नबस । यस्ताे अप्रिय घटना डढेलाे जस्तै तपाइँको समाज र घरसम्म पस्न सक्छ । सचेत बनौँ, सचेत बनाऔँ । 

(लेखक प्रिमियर कलेज बानेश्वरमा बीएसडब्लू अध्ययनरत छिन्।)प्रतिक्रिया दिनुहोस !