६ जेष्ठ २०८१, आइतबार

कोरोना भाइरस : अमेरिकी अर्थ व्यवस्था संकटमा

प्रकाशित मिति :  27 March, 2020 9:19 am


 

यस वर्षको फेब्रुअरी ४ मा अमेरिकी राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्पले आफ्नो सम्बोधनमा भनेका थिए,‘रोजगारी बढ्दैछ,गरीबी पनि घट्दैछ।अपराधको दरमा गिरावट आएको छ । मानिसहरू आत्मविश्वास महसुस गर्दै छन् र देश समृद्धितिर बढिरहेको छ ।’

ट्रम्प अमेरिकाको २१ दशमलव ४४ ट्रिलियनको अर्थ व्यवस्थाबारे उत्साहित थिए । यदि हामी चीनको जीडीपी १४ दशमलव ४ ट्रिलियन, भारतको २ दशमलव ८ ट्रिलियन र पाकिस्तानको जीडीपी ३ सय २० अर्बको जीडीपीलाई हेर्छौं भने यो पक्कै उत्साहजनक छ ।

जब चीनमा भाइरसबाट मर्नेहरूको संख्या ५०० पुगेको थियो र हजारौं मानिस संक्रमणको चक्रमा थिए अमेरिकामा भने यो संकट गम्भीर स्तरसम्म पुगिसकेको थिएन ।


अमेरिकी शेयर बजारले नयाँ उचाइहरू छोएको अझै धेरै समय भएको थिएन । बेरोजगारी दर ३ दशमलव ६ प्रतिशतको साथ ५० बर्षमा सबैभन्दा न्यूनतम स्तरमा थियो । अमेरिकाले चीनसँग दुई सय अर्ब डलरको सम्झौता गरेको थियो र बौद्धिक सम्पत्ति कानूनलाई सुदृढ पारेको थियो ।

तर करीव डेढ महिनापछि देखिएको अवस्था पूर्ण भिन्न छ ।

संयुक्त राज्य अमेरिकामा हालसम्म ११ सय भन्दा बढी व्यक्तिको मृत्यु भइसकेको छ र कोरोना भाइरस संक्रमण८५ हजार ५०० भन्दा बढी व्यक्तिमा पुष्टि भइसकेको छ । यी तथ्यांकहरू निरन्तर बढ्दैछन् । व्यापार, स्कूल, खेलकूद गतिविधि सबै बन्द छन् । आर्थिक क्रियाकलापहरूमा रोक लगाइएको छ । शेयर बजार खराब स्थितिमा छ । खाली सडक, मल, उडान र ट्रेनहरू सबै ठप्प छन् ।

‘अर्थव्यवस्थाको कबाड’ बनेको वा ‘अर्थतन्त्रको पतन भयो’ जस्ता चर्चा चलिरहेको छ ।

लगानीकर्ता रे डेलीओले सीएनबीसीसँगको अन्तर्वार्तामा भने,‘जे भइरहेको छ, हाम्रो जीवनमा यस्तो कहिल्यै भएको थिएन । यो संकटको समय हो ।’  रे डेलियोको मूल्याङ्कन अनुसार अमेरिकाले कोरोना भाइरसको कारण करिब ४ ट्रिलियन डलर घाटा बेहोर्ने सम्भावना छ र धेरै व्यक्ति बर्बाद हुनेछन् ।

रोजगार वेबसाइट क्यारियर बिल्डरद्वारा २०१७ को सर्वेक्षण अनुसार अमेरिकी ७८ प्रतिशत कामदारहरू उनीहरूको आवश्यकताको लागि हरेक महिना पाउने भुक्तानीमा निर्भर छन् । प्रत्येक चार मध्ये एक कामदारले प्रत्येक महिना कुनै पनि प्रकारको पैसा बचत गर्दैन ।
यस सर्वेक्षण अनुसार प्रत्येक चार मध्ये तीन जना कामदार ऋणमा डुबेका छन् र दैनिक ज्याला मजदुर आधा भन्दा बढीले आफ्नो आवश्यकता पूरा गर्न एक भन्दा बढी काम गर्छन् ।

तर, यदि हामी केहि ठूला बैंकहरू र संस्थाहरूमा विश्वास गर्छौं भने, आउँदो दिनमा अर्थव्यवस्थामा सम्भावित प्रभाव एकदम डरलाग्दो छ ।
गोल्डम्यान सेच्सका अर्थशास्त्रीहरूले मन्दीको पूर्वानुमान गरेका छन् । पहिलो चौमासिकमा जीडीपी छ प्रतिशतको गिरावटपछि, दोस्रो चौमासिकमा २४ प्रतिशतको ठूलो गिरावट आउने अनुमान छ । यी तथ्याङकहरु ज्यादै चिन्ताजनक छन् ।

बैंकिङ क्षेत्रको एउटा ठूलो कम्पनी जेपी मोर्गनले एक विश्लेषणमा भनेको छ, ‘पहिलो चौमासिकमा चार प्रतिशतपछि अमेरिकी अर्थतन्त्र दोस्रो क्वाटरमा १४ प्रतिशतले गिरावट आएको छ, जबकि तेस्रो क्वाटरमा र चौथो क्वाटरमा आठ प्रतिशत छ । चार प्रतिशत पुरा गर्न हामी सक्षम  हुनेछौं ।

जेपी मोर्गनका मुख्य अर्थशास्त्री माइकल फिरोलीले गरेको मूल्याङ्कन अनुसार ‘अमेरिकामा रोजगारी खोज्नेहरूको संख्या अबका शुरुआती हप्तामा चार लाख पार गर्ने छ ।’
बैंक अफ अमेरिकाका अर्थशास्त्री मिशेल मेयरले लेखेका छन्, ‘हामी आधिकारिक रूपमा घोषणा गर्दछौं कि हाम्रो अर्थव्यवस्था मन्दीमा पुगेको छ र हामी विश्वको बाँकी भागमा उस्तै लाइनमा उभिरहेका छौं । हामी गहिरो संकटमा फसिसकेका छौं ।’
उनले अगाडि लेखेका छन्, ‘जागिर अब हुनेछैन । मानिसहरूसँग पैसा हुनेछैन र निराशाको स्थिति उत्पन्न हुनेछ ।’

बैंक अफ अमेरिकाको अनुमानका अनुसार दोस्रो क्वाटरमा १२ प्रतिशतको गिरावटको साथ अर्थतन्त्र ‘डुब्ने’ छ । पूरा वर्षको जीडीपी ०.८ प्रतिशतले गिरावट आएको छ ।

यद्यपि अर्थशास्त्रीहरू पनि यस कठिन समयपछि पनि अर्थतन्त्रको सुधारको आशा गरिरहेका छन्, तर परिवर्तनको अवस्थाको बीचमा निश्चित रूपमा केही भन्न सकिदैन । कसैलाई अहिले थाहा छैन कति लामो यो अवस्था कहिलेसम्म चल्नेछ ।

स्विजरल्याण्डमा आधारित लगानीकर्ता कम्पनी यूबीएसका अनुसार दोस्रो त्रैमासिक अवधिमा अमेरिकी अर्थतन्त्रमा ठूलो गिरावट आउने छ, जबकि कोरोना भाइरसको पहिलो छ महिनामा गहिरो मन्दी हुने छ । स्विस बैंकिङ कम्पनी टाइटनका अनुसार अमेरिकी अर्थतन्त्रको वृद्धि दर पहिलो त्रैमासिक अवधिमा —२.२ प्रतिशतमा पुग्नेछ र दोस्रो त्रैमासिकमा १० प्रतिशत झर्नेछ ।

स्पष्ट रूपमा, अर्थव्यवस्थामा भएको गिरावटले रोजगारीमा प्रत्यक्ष असर पार्नेछ । बैंक अफ अमेरिकाको अनुमानका अनुसार बेरोजगारी दर दुई गुणा हुने छ र हरेक महिना करिब १० लाखले रोजगारी गुमाउनुपर्नेछ । तसर्थ, दोस्रो क्वाटरमा करिब ३५ लाख बेरोजगार हुनेछन् ।

विश्लेषण कम्पनी अक्सफोर्ड इकोनोमिक्सको अनुमान छ कि भ्रमण रद्द भएको कारण करिब ४६ लाख रोजगारहरू हराउने छन्। उक्त रिपोर्टका अनुसार ‘यस वर्ष यात्रा नहुँदा ३५५ अर्ब डलर खर्च हुन सक्ने छैन । फलस्वरूप यसले अमेरिकी अर्थव्यवस्थामा ८०९ अर्ब डलर घाटा निम्त्याउने छ । यो घाटा ९÷११ को घटना पछिको हुनेछ जुन त्यस समयभन्दा छ गुणा बढीको आकलन छ ।’ उक्त प्रतिवेदनमा थप भनिएको छ,‘हामी भन्न सक्छौं कि अमेरिकाको अर्थतन्त्र यात्राको नोक्सानीको आधारमा मात्र मन्दीमा जान्छ ।’

मजदुर युनियन ‘युनाइटेड हेयर’ ले एक विज्ञप्ति जारी गर्दै भनेको छ,‘ हाम्रा तीन ला सदस्य मध्य ८० देखि ९० प्रतिशत सदस्य कोभिड—१९ को कारण भएको प्रतिबन्धका कारण अनिश्चित समयको लागि खेर फाल्तु भएका छन् ।

एयरलाइन्स उद्योगसँग सम्बन्धित व्यापारिक संगठन एअरलाइन्स फर अमेरिकाकाले रिपब्लिकन र डेमोक्रेट दुबैलाई लेखेको पत्रमा साढे सात लाख रोजगार बचत गर्न संसदमा वित्तीय प्याकेज पारित गर्न आग्रह गरेका छन् ।

दुबै पक्ष दुई खर्ब को एक आर्थिक सहायता प्याकेजमा सहमत भएका छन् । अमेरिकी इतिहासको यो सबैभन्दा ठूलो राहत प्याकेज हो । दुबै पक्षले कसरी पैसा खर्च गर्ने बारेमा छलफल गरिरहेका छन् ।

तर के स्पष्ट रूपमा देख्न सकिन्छ कि वर्तमान संकट गरिब, कम आय र घरबारविहीन मानिसहरूलाई असर गर्न गइरहेको छ । यो खण्ड हो जुनसँग कुनै बीमा छैन, न त यो कुनै प्रकारको छुट्टी छ, र तिनीहरूको पहुँच बाहिर राम्रो चिकित्सा सुविधा छ ।

२०१८ को एक आँकलनका अनुसार अमेरिकामा करिब पौने तीन करोड मानिससँग स्वास्थ्य बीमा छैन । यो संख्या सम्पूर्ण जनसंख्याको साढे आठ प्रतिशत हो । यस्तो अवस्थामा जाति, लिङ्ग र आप्रवासको आधारमा असुरक्षाको भावना बढ्ने गर्दछ ।

कोरोना भाइरसको कारण हुने गरिबहरूमा पर्ने प्रभावका लागि तयार गरिएको ह्युमन राइट्स वाचले तयार पारेको एक रिपोर्टमा भनिएको छ, ‘अमेरिकामा गरीबीको रेखामुनि रहेका ४ करोड ६० लाख मानिससँग आय आर्जन गर्न पर्याप्त बचत छैन जसबाट उनीहरु आफ्नो गुजारा गर्न सकुन् जसले खानेकुरा जम्मा गर्नका लागि आर्थिक दबाव पर्नेछ ।’

उक्त रिपोर्टका अनुसार ‘संयुक्त राज्य अमेरिकामा आर्थिक असमानता आय र धनको जातीय विभाजनसँग सम्बन्धित छ । करिब २१ प्रतिशत काला मानिस र १८ प्रतिशत हिस्पैनिक मानिसहरू गरीबीको रेखामुनि बस्छन् । जबकि ८ प्रतिशत मात्र गोरा जाती गरीबीको रेखामुनि बस्छन्।’
राष्ट्रपति ट्रम्पले भाइरसलाई ‘अदृश्य शत्रु’ भनेर वर्णन गरेका छन् । उनले आशा व्यक्त गरे कि इष्टरको समयतिर देश पूर्ण रूपमा खुला हुनेछ र हामी राम्रा दिनहरूमा फर्किनेछौं ।

अर्थव्यवस्था र रोजगारीमा नराम्रो प्रभावलाई ध्यानमा राख्दै धेरै व्यक्तिहरू विश्वास गर्दछन् कि प्रतिबन्धहरू छुट गर्नुपर्दछ र कम जोखिममा रहेका युवाहरूले काममा फर्कनु पर्छ । प्रायः वृद्ध व्यक्तिहरू यो भाइरसबाट प्रभावित भइरहेका छन । मरेका र संक्रमित व्यक्तिको संख्यामा वृद्धि देखाउँदा यो सजिलो निर्णय हुनेछैन । किनभने यो पनि विश्वास गरिन्छ कि संक्रमणको एक खराब चरण आउन बाँकी छ ।

विनीत खरे/बीबीसीप्रतिक्रिया दिनुहोस !