१० जेष्ठ २०८१, बिहिबार

वैदेशिक सहयोगमा निर्माण भएका सडकमा समस्या

प्रकाशित मिति :  17 February, 2020 8:00 pm


काठमाडौं, ५ फागुन। वैदेशिक सहयोगमा निर्माण भएका विभिन्न सडक आयोजना निर्माणको छोटो समयमा कालोपत्र उप्कने, खाल्डाखुल्डी पर्नेलगायतका समस्या देखिएको छ ।

वैदेशिक अनुदान वा ऋण सहयोगमा निर्माण भएका काठमाडौँ उपत्यका बाहिरका विभिन्न सडकमा समस्या देखिरहेको सडक विभाग, विकास सहायता समन्वय महाशाखाले जनाएको छ ।

केही समय पहिले स्थलगत निरीक्षणका क्रममा सुर्खेत–जुम्ला सडकखण्ड पुगेको विकास तथा प्रविधि समितिको टोलीले सो सडक निर्माण भएको छोटो अवधिमै समस्या आएको बताएको थियो । त्यो सडकसँगै बसन्तपुर–मुडे सडकखण्ड, गल्छी स्याप्रुवेंशी, तेह्थुमलगायतका सडकमा समस्या देखिएको महाशाखाका प्रमुख अर्जुनजङ्ग थापाले जानकारी दिए । उनका अनुसार कालोपत्र गरेको केही वर्षपछि नै यी सडकमा समस्या देखिएको हो । सडकको डिजाइनदेखि नै समस्या देखिने गरेको हो । उनले भने,’डिजाइनमा त्रुटिदेखि निर्माण सामग्रीसम्ममा समस्या पाइएको छ ।’

वैदेशिक सहयोगमा निर्माण हुने सडक आयोजनामध्ये कतिपयमा स्वदेशी त कतिपयमा विदेशी निर्माण कम्पनीले काम गरेका छन् । निर्माण व्यवसायी स्वदेशी वा विदेशी जेसुकै हुँदा पनि त्यसको नियमन सम्बन्धित वैदेशिक संस्थाले नै गर्ने गरेको छ ।

नेपालमा ऋण सहयोग र अनुदान सहयोग दुवैमा विभिन्न सडक आयोजना निर्माण भइरहेका छन् । महाशाखाका प्रमुख थापाका अनुसार काठमाडौँ उपत्यकामा बनेका वैदेशिक सहयोगका सडकमा भने समस्या पाइएको छैन ।प्रतिक्रिया दिनुहोस !